Od czego zależy akcyza za samochód?
Podatek akcyzowy dotyczy wielu rodzajów produktów. Taką opłatę trzeba zapłacić za wyroby tytoniowe czy alkohol. Podobnie jest w przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy.
Czy jest akcyza za samochód?
Każdego roku Z Niemiec, Francji, Belgii, czy Wielkiej Brytanii sprowadzanych jest do Polski wiele samochodów. Aby można było swobodnie i bez kłopotów poruszać się nimi po polskich drogach, należy dopełnić niezbędnych formalności. Jednym z podstawowych warunków jest akcyza. Jest to pośrednia opłata dotycząca państw Unii Europejskiej, która ma na celu obniżenie konsumpcji wybranych wyrobów. Drugim celem tego podatku jest pobieranie opłat za towary tanie w produkcji, można na nich zarobić, ponieważ ich wartość z naliczonym podatkiem jest znacznie większa. W przypadku akcyzy za samochód wszystko jest regulowane prawnie, ale każdy kraj samodzielnie ustala wartość opłaty. Na złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym oraz zapłacenie podatku akcyzowego jest 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu. Druk można złożyć osobiście, za pomocą poczty lub przez internet.
Ile kosztuje akcyza za samochód?
Wysokość akcyzy za samochód zależy od jego wartości i pojemności skokowej silnika. Aby obliczyć opłatę, potrzebne są podstawowe dane, znając je, można samodzielnie wyliczyć kwotę, która należy uiścić po zakupie auta. Informacje na temat sposobu wyliczenia akcyzy za samochód można znaleźć w ustawie o podatku akcyzowym. Należy pamiętać, aby wartość samochodu przeliczać na złotówki, gdyż aktualny kurs złotego w Narodowym Banku Polskim może mieć duży wpływ na wysokość podatku. Przed zakupem auta trzeba brać pod uwagę pojemność silnika, gdyż stawka dla samochodów powyżej 2000 cm sześciennych pojemności jest zdecydowanie wyższa, co generuje zdecydowanie wyższą opłatę. Pomoc związaną z opłacaniem podatku możemy uzyskać w Agencji Celnej Żakiewicz. W Polsce taką obowiązkową opłatą objęte są samochody zarówno nowe, jak i używane, które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane na terytorium naszego kraju.